Výživa

Krmiva vetcan jsou složena z vysoce kvalitních surovin, především živočišného původu (dehydratované maso a tuky). Ty jsou optimálně doplněny dalšími zdroji živin, jako jsou např. rýže, ryby, aminokyseliny nebo unikátní antarktický kril (zdroj Ω 3 mastných kyselin a antioxidantů). Část mikroprvků je pro lepší využití v chelátové formě. Pro snížení zápachu výkalů obsahují extrakt z juky. Krmiva vetcan neobsahují suroviny, jako jsou pšenice a sója. Nejsou přidávána barviva ani zchutňovadla.

 Antarktický kril jsou malý mořští korýši s převládajícím druhem: Euphausia superba – (krunýřovka krilová). Biomasa krilu je odhadována na 750 milionů tun a představuje největší biomasu na světě.

Kril obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny (okolo 60 %, přičemž skladba aminokyselin je plně srovnatelná s rybí moučkou), olej (22 %) bohatý na omega 3 polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), které jsou uloženy ve formě fosfolipidů a přírodní karotenoidní barvivo – astaxanthin – vysoce účinný antioxidant.

Polovinu olejové složky tvoří fosfolipidy, přičemž celkový obsah polynenasycených mastných kyselin je okolo 24 % (14 % EPA – eikosapentaenová kyselina, 6,5 % DHA – dokosahexaenová kyselina), 32 % mononenasycených mastných kyselin a 43 % nasycených mastných kyselin.

Některé studie naznačují, že stravitelnost Omega-3 mastných kyselin z krilu je větší než z rybího tuku.

návrat na úvodní stránku  ۰  návrat na začátek textu